Wydarzenia Wydarzenia

#SIEJEMY

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W AKCJI

Jedno z drzew wchodzące w skład pomnika przyrody „Trzy Dęby” mocno ucierpiało. Podjęliśmy stosowne działania, aby miejsce to ponownie było dostępne i bezpieczne po złamaniu się potężnego drzewa. Naszym priorytetem jest również zachowanie masywnego pnia dla kolejnych pokoleń jako ekspozycja dotyczącą martwego drewna.

Przypomnijmy, co stało się z jednym z drzew oraz co z całą sytuacją zrobili leśnicy i strażacy

Przyszedł czas na kolejną inicjatywę. Przyłącz się do akcji #siejeMY organizowanej przez Nadleśnictwo Skwierzyna i wysiej żołędzie, należące do jednego z „Trzech Dębów”. W ten sposób uda nam się zachować potomstwo tych leciwych pomników przyrody. Do organizacji tego wydarzenia zachęcił nas dobry odbiór społeczny ogólnopolskiej akcji #sadziMY, której inicjatorami jest Para Prezydencka, a odbyła się w ubiegłym tygodniu.
 

Nasiona dębów zawierają dużo zgromadzonej wody pod łupiną, której nie lubią tracić. Odebrane nasiona powinny zostać więc możliwie szybko wysiane. Zachęcamy do wysiania żołędzi w doniczkach i przydomowych ogródkach, tak, aby móc hodować oraz cieszyć się wzrostem i rozwojem nowego drzewa na co dzień. Jest to doskonała żywa lekcja przyrody, zwłaszcza dla najmłodszych!

Żołędzie będą rozdawane 2 października 2020 r. przed siedzibą Nadleśnictwa Skwierzyna w godzinach 9:00 – 14:00. Dla wszystkich chętnych przygotowaliśmy łącznie ponad 1000 nasion.

Tekst: M. Hałuszczak