Lista aktualności Lista aktualności

ZŁAMANY POMNIK PRZYRODY

Z GRUPY „TRZECH DĘBÓW” JEDEN POWAŻNIE SIĘ ZŁAMAŁ

Pierwszy dzień sierpnia przywitał miejscowych leśników upiornym widokiem. Grupa okazałych dębów szypułkowych, pomnik przyrody zwany „Trzy Dęby”, została poważnie uszkodzona. Jedno z drzew złamało się na wysokości kilkunastu metrów nad ziemią. Potężna korona dębu zablokowała drogę leśną oraz odcinek ścieżki edukacyjnej „Glinik”, której to pomnik przyrody jest centralnym punktem wycieczki. Upadające drzewo zniszczyło również okalający pomnik drewniany płotek. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Pozostała infrastruktura leśna oraz edukacyjna także nie zostały uszkodzone.

Wina za całe zdarzenie nie leży po stronie silnych wiatrów. Nie jest to także chuligański wybryk. Drzewo złamało się z przyczyn naturalnych. Okazały dąb, z mocno rozbudowaną koroną i grubymi konarami, w znacznym stopniu jest spróchniały w środku. Zdarzenie, którego jesteśmy świadkami, to moment krytyczny dla drzewa, które osłabione postępującą degradacją drewna przez grzyby, owady i mikroorganizmy, nie było już w stanie mechanicznie utrzymać swojego ciężaru. Na zniszczonym pniu dębu ostały się jeszcze dwie żywe gałęzie. To dobry znak, który pozwala pozytywnie myśleć o przyszłych latach życia drzewa.

Chcemy uspokoić, że status ochronny pomnika przyrody tych przeszło 300 letnich dębów nie jest zagrożony. Leśnikom oraz przyjaciołom lasu i przyrody mocno zależy, aby drzewa te nadal zachwycały swoim widokiem, majestatem i posiadały zaszczytny statut pomnika przyrody.

Ze względu na zniszczenia musimy podjąć w najbliższych dniach pewne działania, które uprzątną i zabezpieczą to miejsce. Dlatego proszę nie bać się odgłosów ciężkiego sprzętu leśnego oraz pilarek. Chcemy uczulić, że na pozostałych drzewach pozostały jeszcze połamane konary, które stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo. Dopiero mając pewność, że jest bezpiecznie, udostępnimy ten fragment ścieżki edukacyjnej. Prosimy również o ostrożność podczas korzystania z przebiegającej obok ścieżki nordic walking oraz szlaku rowerowego.

A co dalej ze złamanym drzewem? Chcemy, aby potężny konar znalazł się nieopodal pomnika przyrody. Zostanie on ulokowany przy ścieżce edukacyjnej, gdzie zostanie żywym eksponatem tablicy edukacyjnej poświęconej martwemu drewnu. Już w ciągu najbliższych lat spodziewamy się oglądać jak przyroda korzysta z martwego drewna. Jakie owady tam zamieszkają jako pierwsze? Które rośliny zadomowią się na rozkładającej się korze oraz drewnie? Ile gatunków grzybów pojawi się w najbliższym czasie? O tym wszystkim będzie można się przekonać już w najbliższej przyszłości!

   

 

Tekst: M. Hałuszczak