PROJEKT OCHRONY GATUNKÓW I SIEDLISK
KOLEJNY PROJEKCIE WSPÓŁFINANSOWANYM ZE ŚRODKÓW UE, W KTÓRYM UCZESTNICZY NASZA JEDNOSTKA.
Nazwa projektu: "Kompleksowy projekt ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe"
Zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 działanie 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna.
Okres realizacji: 2017-2023
Beneficjent: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe
przy wsparciu Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych jako jednostki realizującej projekt (JRP)
Cel projektu: poprawa stanu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, występujących na obszarach Natura 2000, leżących na gruntach zarządzanych przez Lasy Państwowe.
Cele szczegółowe: polepszenie lub przywrócenie właściwych warunków siedliskowych, zabezpieczenie ostoi występowania i miejsc rozrodu populacji zagrożonych gatunków oraz redukcja zagrożeń, ograniczenie rozprzestrzeniania się obcych gatunków inwazyjnych.
Zakres projektu obejmował wykonywanie działań – najlepszych praktyk w ochronie gatunków i siedlisk, zgodnie z zapisami planów zadań ochronnych, planów ochrony oraz planów urządzenia lasu sporządzonych dla obszarów Natura 2000.
Katalog wykonanych prac:
- dostosowanie składu gatunkowego do potrzeb gatunku lub siedliska,
- zabiegi czynnej ochrony siedlisk (w tym np. ekstensywne użytkowanie kośne lub kośno-pastwiskowe łąk, budowa zastawek, przegród, blokowanie rowów melioracyjnych w celu utrzymania określonego uwilgotnienia),
- zabiegi czynnej ochrony gatunków (w tym: wieszanie budek lęgowych, budowa platform lęgowych, zabezpieczanie miejsc rozrodu, lęgowisk, zimowisk, sadzenie roślin żywicielskich dla motyli i in.),
- zwalczanie inwazyjnych gatunków obcych (np. czeremchy amerykańskiej, rdestowców),
- monitorowanie występowania gatunków chronionych,
- kanalizacja ruchu turystycznego (np. tworzenie i wyposażenie ścieżek edukacyjnych, tras nordic walking),
- ograniczenie drapieżnictwa (duże zagrożenie dla chronionych gatunków ptaków stanowią drapieżniki, których presję ograniczano w różny sposób, np. przez odstrzał, odłów i wywiezienie w dalsze rejony, zastosowanie odstraszających preparatów).
Zasięg realizacji projektu pn. "Kompleksowy projekt ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe"
Mapa 1. Nadleśnictwa biorące udział w projekcie oraz obszary Natura 2000, na których był on realizowany
Liczba obszarów Natura 2000, na których były prowadzone działania: 117
Liczba RDLP realizujących projekt: 16
Liczba nadleśnictw realizujących projekt: 114
Efekty projektu
Najistotniejszym rezultatem projektu była powierzchnia siedlisk, których stan ochrony został poprawiony bądź wzmocniony poprzez przeprowadzone działania ochrony czynnej.
- powierzchnia siedlisk wspieranych w zakresie uzyskania lepszego statusu ochrony (CI): 14 893 ha
- liczba typów siedlisk objętych działaniami ochronnymi: 30 szt.
- liczba gatunków objętych działaniami ochronnymi: 32 szt.
Wartość projektu:
Całkowity koszt realizacji projektu: 30 305 005,14 zł
Kwota wydatków kwalifikowalnych: 23 379 179,85 zł
Kwota dofinansowania z funduszy europejskich: 19 872 302,87 zł
Cel szczegółowy w ramach realizacji Projektu w Nadleśnictwie Skwierzyna na lata 2017-2019 obejmuje ochronę sosnowych borów chrobotkowych 91T0 na obszarze Natura 2000 Bory Chrobotkowe Puszczy Noteckiej poprzez bieżące usuwanie powstającej w trakcie wykonywania zabiegów gospodarczych biomasy w formie obumarłych konarów, gałęzi, czubów i pozostałości potrzebieżowych poza obręb płatów siedliska przyrodniczego, gdzie kwota na realizację zadań na terenie nadleśnictwa wyniosła 13 527,29 zł netto.
Wydawca treści
SPOTKANIE Z NIETOPERZAMI
SPOTKANIE Z NIETOPERZAMI
PODSUMOWANIE AKCJI „LAS DO GÓRY NOGAMI”
W ostatni wieczór sierpnia sympatycy nietoperzy wzięli udział w pierwszej odsłonie akcji, która odbywa się w ramach Międzynarodowej Nocy Nietoperzy, a jej celem jest upowszechnienie wiedzy o polskich gatunkach nietoperzy i ich roli w środowisku.
Uczestnicy mieli okazję obejrzeć film edukacyjny, w którym specjaliści i leśnicy prezentowali najważniejsze zagadnienia związane z nietoperzami, ich biologią i trybem życia. W filmie prezentowano ponadto najlepsze praktyki ochrony nietoperzy w lasach i nie tylko, prowadzone przez leśników, stowarzyszenia, gminy i inne jednostki, którym los tych małych latających ssaków nie jest obojętny.
W trakcie warsztatów uczestnicy wykorzystali przyniesione ze sobą igły z dużym uchem. Czekało na nich zadanie wykonania samodzielnie maskotki lub poduszki w kształcie nietoperza. Zajęcie to przekonało nieprzekonanych, że nietoperze to miłe i pożyteczne zwierzęta.
Ostatnią atrakcją było wejście na poddasze i wieżę kościoła Sanktuarium Matki Bożej Klewańskiej w Skwierzynie. Miejsce to od dziesięcioleci służy jako dzienne letnie schronienie dla nietoperzy. Ze względu na wyjątkowość miejsca, zostało one objęte programem Natura 2000, jako obszar jednej z największych w Polsce północno-zachodniej populacji rozrodczej nocka dużego. Uczestnicy mieli okazję przyjrzeć się sposobie zabezpieczenia kryjówek dziennych na strychu i wieży świątyni oraz ocenić zapach świeżego guano. Na zewnątrz udało się zauważyć przelatujące w okolicy nietoperze.
Pierwsze wydarzenie w ramach akcji „Las do góry nogami” zostało przyjęte przez uczestników bardzo pozytywnie. Spotkanie było dobrą okazją do przełamania stereotypów nt. nietoperzy oraz poszerzenia informacji o tych pożytecznych nocnych łowcach. Do zobaczenia za rok!
Tekst: M. Hałuszczak