Lista aktualności Lista aktualności

ZAGROŻENIA CZYCHAJĄCE W LESIE

CO MOŻE GROZIĆ CI W LASACH

Las to żywy organizm, złożony i zmieniający się ekosystem. Jest miejscem występowania wielu, niespotykanych często nigdzie indziej, gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Ta „świątynia natury” jest również miejscem pracy i źródłem utrzymania dla wielu osób i firm, w tym leśników. Dlatego zachęcamy do czynnego i wartościowego korzystania z lasu, jednak w sposób niezagrażający zarówno ludziom jak i przyrodzie. W celu świadomego i odpowiedzialnego przebywania w lesie, prosimy o zapoznanie się z wybranymi zagrożeniami, na jakie można się natknąć w trakcie terenowej wycieczki.

Potencjalne, wybrane, zagrożenia występujące w lesie:

  1. Martwe i obumierające drzewa są integralną częścią lasu, cennym ekologicznie występowania wielu, często rzadkich, gatunków. Drzewa z widocznymi oznakami rozkładu: suchymi konarami, dziuplami, owocnikami grzybów (hubami) są potencjalnie spróchniałe w środku i w każdej chwili mogą się przewrócić w bliżej nieokreślonym kierunku. Zagrożeniem są również drzewa złamane lub z naderwanym systemem korzeniowym, które tworzą swoistą bramę lub opierają się o inne drzewo. One również, na skutek różnych sił (np. wiatru) mogą w każdej chwili ulec sile grawitacji.
  2. Nierówny teren. Nizinny krajobraz może być złudny. Las jest pełen nierówności, pagórków i dołków, wystających korzeni i kamieni, pniaków po ściętych drzewach, pozostawionych do rozkładu pni drzew, gałęzi. W terenie zdarzają się niebezpieczne, wykopane prostokątne doły, miejsca, w których okresowo składowane są sadzonki, używane do odnawiania lasu. W okolicach Skwierzyny i Starego Dworku można natknąć się na ślady II Wojny Światowej: okopy, transzeje, pozostałości Grupy Warownej „Ludendorff”. W wielu miejscach okolic rzeki Obry występują niebezpieczne, strome zbocza, prowadzące często bezpośrednio do nurtu.
  3. Drogi leśne. Mogą po nich poruszać się różne pojazdy: ciężki sprzęt leśny, samochody wywożące drewno, pojazdy Służby Leśnej i inne uprawnione osoby. Na leśnych drogach można natknąć się na rowerzystów, biegaczy, spacerowiczów, amatorów leśnych wędrówek. Jednak można też spotkać niebezpieczne pojazdy silnikowe, np. motory crossowe czy quady. Osoby uprawiające jazdę konną mają obowiązek poruszać się wyłącznie po wyznaczonych szlakach konnych. Drogi mogą mieć różną nawierzchnię, również ostry tłuczeń oraz koleiny i dziury. Drogi leśne mogą być często trudno dostępne po długotrwałych i ulewnych deszczach.
  4. Trwające prace leśne, takie jak np. ścinka drzew, zrywka, wywóz. Miejsca, w których tego typu prace są prowadzone, są objęte zakazem wstępu i są oznaczane tablicami ostrzegawczymi, ustawionymi na drogach i szlakach leśnych. Lokalizacja trwających prac na pilotażowym obszarze wyznaczonym dla miłośników bushcraftu i survivalu jest ogłaszana również na stronie internetowej nadleśnictwa. Ze względu na olbrzymie ryzyko
    i niebezpieczeństwo, należy bezwzględnie stosować się do zakazu poruszania się po tych terenach.
  5. Polowania indywidualne i zbiorowe, regulujące liczebność zwierzyny. Teren polowań zbiorowych oznaczany jest tablicami ostrzegawczymi ustawionymi na drogach i szlakach leśnych, terminy tych polowań są również ogłaszane na stronach internetowych gmin.
    W przypadku obszaru pilotażowego udostepnienia lasu na Puszczy Noteckiej, informacja taka podawana jest również na stronie internetowej nadleśnictwa.
  6. Dzikie zwierzęta mogą być niebezpieczne, mogą też przenosić choroby (wścieklizna, borelioza), a jad niektórych owadów może wywoływać groźne reakcje alergiczne.
  7. Niekorzystna pogoda (burza, silny wiatr, zalegający na drzewach śnieg, powodujący ryzyko złamania, oblodzone drogi) zwiększa ryzyko nieszczęśliwych wypadków.
  8. Lasy skwierzyńskie były terenem linii umocnień oraz związanych z tym działań wojennych. Do dziś można w nich spotkać niewypały i niewybuchy z czasów wojny. W przypadku ich spotkania należy bezwzględnie i niezwłocznie powiadomić policję w celu zabezpieczenia terenu.
  9. Rośliny i grzyby, które mogą być niejadalne, trujące lub wywołać poparzenia i reakcje alergiczne.
  10. Wnyki i sidła, pozostawione przez kłusowników.
  11. Inne zagrożenia, trudne do zidentyfikowania. Prosimy o informację w przypadku ich stwierdzenia w terenie.

    Wybrane zasady bezpiecznego przebywania w lesie:

1. Nie wchodź na obszary, na które wstęp jest zabroniony, są one oznakowane tablicami ostrzegawczymi bądź wymieniono je w treści Ustawy z dnia 28 września 1991 roku o lasach.

2. Dzieci będące pod Twoją opieką powinny przebywać w zasięgu Twojego wzroku.

3. By uniknąć chorób odkleszczowych, poruszaj się po wyznaczonych ścieżkach, z dala od gęstego podszytu. Dodatkowo zabezpieczy Cię stosowny ubiór: długie spodnie i rękawy, nakrycie głowy. Po powrocie z leśnego spaceru weź prysznic a następnie sprawdź swoje ciało
i usuń ewentualne kleszcze.

4. Poruszanie się po wyznaczonych szlakach zmniejszy ryzyko zabłądzenia. Na dłuższą wyprawę zaopatrz się w papierową mapę i aplikacje mapowe, z pobraną mapą terenu do użytku offline. Przydatny może być „Bank Danych o Lasach” czy aplikacja „Puszcza Notecka”.
Z wyprzedzeniem analizuj pogodę a jeśli trzeba, pozostań w domu.

5. Zachowaj ostrożność! W lesie oprócz Ciebie jest mnóstwo innych ludzi, korzystających z niego w najróżniejszy sposób. Nie zbliżaj się do niebezpiecznych miejsc, unikaj kontaktu z dzikimi zwierzętami, nieznanymi roślinami i grzybami. Nadleśnictwo nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody rzeczowe lub osobowe powstałe w trakcie korzystania z lasu.