Lista aktualności Lista aktualności

SZKODNIKI WTÓRNE W OFENSYWIE

LEŚNICZOWIE ZGŁASZAJĄ PROBLEM Z ZAMIERANIEM DRZEW. JAKA JEST TEGO PRZYCZYNA?

Od kilku tygodni leśniczowie zgłaszają fakt zamierania drzew. Problem jest na tyle poważny, że prosimy o pomoc w ekspertyzie terenowej Zespół Ochrony Lasu ze Szczecinka. Pracownicy Nadleśnictwa oraz przybyli specjaliści udają się na powierzchnie z obserwowanym silnym obumieraniem sosen.

Przypuszczalnie zamierania drzew spowodowane jest zmianą poziomu wód gruntowych oraz bezpośrednim wpływem wysokich temperatur i długiego okresu suszy w ubiegłym roku. Osłabione i obumierające sosny padają ofiarą owadów określanych jako szkodniki wtórne. W dorosłych drzewostanach sosnowych jest to głównie rytownik dwuzębny, przypłaszczek granatek i cetyńce. Z kolei osłabione sadzonki na uprawach sosnowych atakowane są przez smolika znaczonego. Chrząszcz ten w ciągu roku może doprowadzić do zamarcia młodych drzewek. Silne osłabienie sosen obserwowane jest szczególnie w drzewostanie w okolicach ul. Ceglana Góra w Skwierzynie. Zamieranie dotyczy nie tylko sosen. Świerki także odczuły skutki suszy. Drzewa masowo zrzucają igły i zamierają.

Zaleceniem leśników specjalistów jest bieżąca kontrola stanu sanitarnego lasów w nadchodzącym sezonie wegetacyjnym oraz usuwanie z odpowiednim wyprzedzeniem obumierających i obumarłych drzew zasiedlonych przez owady, czyli posusz czynny. W ten sposób drewno ze szkodnikami, które jeszcze nie ukończyły swojego rozwoju i nie opuściły zasiedlonego drzewa, zostaną usunięte z lasu, zmniejszając tym samym zagrożenie dla pozostałych drzew. Jest to jedyny skuteczny sposób walki z zagrożeniem ze strony szkodników wtórnych.

Tekst: Maciej Hałuszczak