Lista aktualności Lista aktualności

PRZYWRÓCONO ŚWIETNOŚĆ CMENTARZOM

WSPÓLNIE PORZĄDKOWALIŚMY ŚRÓDLEŚNE MIEJSCA POCHÓWKÓW

Październik to czas przygotowań do uroczystości Wszystkich Świętych. W lasach zarządzanych przez Nadleśnictwo Skwierzyna znajdują się nieliczne, śródleśne cmentarze, dawnych mieszkańców tych ziem. Dlatego szlachetną inicjatywą jest ocalenie tych miejsc od zapomnienia. Wspólne porządkowanie śródleśnych cmentarzy to dobra okazja nauki poszanowania do historii i tradycji oraz lekcja współdziałania dla osiągnięcia szczytnego celu. Z tego względu do akcji zaproszono młodzież z zaprzyjaźnionych szkół.

19 października uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skwierzynie porządkowali nekropolie na tzw. Oberskim Młynie k. Skwierzyny. Dzięki ich pracy udało się oczyścić to miejsce z rozrastających się krzewów i rozwijających się młodych drzew. Co więcej, w trakcie prac udało się skompletować elementy zdewastowanych nagrobków oraz odczytać daty pochówków z nielicznie zachowanych tablic, sięgające XIX w. Dużą sensację wywołała tablica z wyrytą datą 1945. Przypuszczalnie wskazuje ona miejsce pochówku osoby z okresu wyzwolenia miasta przez Armię Czerwoną. Nie wiemy jednak, czy upamiętnia ona miejsce pochówku kogoś z miejscowych, czy też żołnierza radzieckiego.

21 października uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Bledzewie pomogli oczyścić nagrobki w miejscu dawnej leśnej osady, zlokalizowanej w granicach dzisiejszego leśnictwa Pniewo. Tutaj prace skupiły się przede wszystkim na usunięciu mchów i warstwy ściółki z występujących tu miejsc pochówku. Mimo niesprzyjającej aury, udało się dokończyć pracę. Dzięki temu ponownie od wielu lat zapłonęły tutaj znicze.

Warto wspomnieć o wcześniejszej inicjatywie podjętej wspólnie z ZSTiO w Skwierzynie, która pozwoliła przywrócić świetność nekropolii koło Świniar. Obecnie, trwają prace rewitalizujące to miejsce, wiosną kwitną tam łany konwalii, a jesienią pojawiają się znicze.

 

Tekst: M. Hałuszczak