Lista aktualności Lista aktualności

Nowa budka dla Pustułki

Dnia 10.03.2014 roku na wieży przeciwpożarowej w Nadleśnictwie Skwierzyna została zamontowana budka lęgowa dla Pustułki (Falco tinnunculus).

Skąd taki pomysł?
 
Wszystko zaczęło się od pasji.
W poprzednim roku pasjonat ptaków szponiastych, a zarazem Leśniczy Leśnictwa Brzozowiec Pan Ryszard Banaszczak zauważył na wieży przeciwpożarowej na terenie placu Nadleśnictwa Skwierzyna Pustułkę. Po głębszej analizie ustalił, że to młodziak z wieży kościelnej leżącej nieopodal. Leśniczy Banaszczak po uzyskaniu zgody od Pana Nadleśniczego postanowił zaprojektować i skonstruować budkę lęgową do zamontowania na wieży, by wspomóc rozwijającą się populację Pustułek Skwierzyńskich. Leśniczy dopasował wszystkie elementy  budki do wymiarów i biologii tych ptaków. 
 
Budka jest, lecz co dalej?
Po zmontowaniu budki okazało się, że po dopasowaniu wymiarów budki do preferencji ptaków, nie mieści się ona w otwór drabiny. Na szczęście na ratunek jak zawsze przyszli Leśnikom Skwierzyńscy Strażacy z OSP w Skwierzynie, na podstawie wieloletniej nienagannej współpracy udało się wypracować sposób montażu budki. Strażacy po uzbrojeniu się w sprzęt do wspinaczki w wojskowym szyku wspięli się na szczyt, następnie za pomocą lin taktycznych wciągnęli budkę na miejsce wzdłuż zewnętrznej krawędzi wieży. Następnie tą samą drogą trafiły tam kamyczki do wysypania wewnątrz, żeby ptakom było wygodnie.
 
A może kamera?
Po zamontowaniu budki stała się ona atrakcją medialną za sprawą Pana Wojciecha Lisa, niegdyś leśnika w Nadleśnictwie Skwierzyna, właściciela Komputerowego Studia Grafiki i serwisu lisek.pl, zajmującego się między innymi usługami w branży telekomunikacyjnej. Pan Wojciech zasugerował, przy okazji kontroli swojego sprzętu nadawczego zamontowanego na wieży, by zamontować ciągły monitoring stanowiska, budki w celu kontroli zasiedlenia przez Pustułkę, oraz rozpowszechnienia dostępu do tego obrazu społeczeństwu, żeby każdy mógł podziwiać majestat tych ptaków. Nadleśniczy Nadleśnictwa Skwierzyna Pan Tadeusz Przybyłka z wielką ochotą przystał na tą propozycję. Transmisja z kamery online możliwa jest do obejrzenia na stronie lisek.pl, oraz na stronie Nadleśnictwa Skwierzyna w zakładce Nasza praca – Ochrona przyrody – Pustułka online.
 
Kolejna taka budka została zamontowana również na drugim z masztów we władaniu Nadleśnictwa w miejscowości Glinik.
 
Teraz pozostaje Nam gorąco czekać na pojawienie się Pustułek.