Lista aktualności Lista aktualności

GDZIE JEST KOSZ NA ŚMIECI?

CZYLI O ZMIANIE W PODEJŚCIU NADLEŚNICTWA DO ZAŚMIECANIA LASU

Wraz z pierwszymi oznakami wiosny, sezon turystyczny w lasach nabiera rozmachu. Coraz częściej i liczniej odwiedzane są lasy, ścieżki, ulubione miejsca wypoczynku czy obiekty zagospodarowania turystycznego Nadleśnictwa. Niektórzy zauważyli w tym roku pewną drobną zmianę: z naszych lasów zniknęły kosze na śmieci. Uspokajamy. Nie jest to akt wandalizmu czy skutek  zorganizowanego zniszczenia. Z początkiem roku zdecydowaliśmy się na demontaż koszy na śmieci ze wszystkich miejsc postoju pojazdów oraz obiektów zagospodarowania turystycznego, udostępnionych przez Nadleśnictwo. Naszym zamiarem było odpowiedzialne i proekologiczne podejście do gospodarki odpadami pozostawianymi w lasach. Na podobne kroki zdecydowały się również inne jednostki Lasów Państwowych oraz Parki Narodowe. Jest to też wynik ankiety przeprowadzonej w ubiegłym roku, w której nasi leśni turyści mogli wypowiedzieć się na wiele interesujących nas aspektów, w tym również poświęconych odpadom w lasach.

Śmieci w lesie są elementem obcym i niebezpiecznym dla tutejszej fauny i flory. Z negatywnych oddziaływań na ekosystem leśny można przytoczyć, np. zatruwanie gleby przez związki wymywane przez deszcze czy tragiczne w skutkach połknięcie plastikowych elementów przez zwierzęta.

Demontaż koszy na śmieci ma zachęcić społeczeństwo do zabierania własnych śmieci ze sobą. Jest to postawa bardzo odpowiedzialna, wymagająca odpowiedniego nastawienia do sprawy i kultury osobistej. Pamiętajmy, że za czystość w lasach odpowiedzialni jesteśmy my wszyscy, jako ich użytkownicy, niezależnie od czasu, jaki w nich spędzamy. Wystarczy zmiana własnych przyzwyczajeń i toku myślenia, a przyroda odwdzięczy się nam z nawiązką.

 

Przyłącz się już dziś do ogólnopolskiej akcji #Zabierz5ZLasu

 

 

 

 

Tekst: M. Hałuszczak