Web Content Display Web Content Display

PROJEKT OCHRONY GATUNKÓW I SIEDLISK

KOLEJNY PROJEKCIE WSPÓŁFINANSOWANYM ZE ŚRODKÓW UE, W KTÓRYM UCZESTNICZY NASZA JEDNOSTKA.

Nazwa projektu: "Kompleksowy projekt ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe"

 

Zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 działanie 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna.

Okres realizacji: 2017-2023

Beneficjent: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe
przy wsparciu Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych jako jednostki realizującej projekt (JRP)

Cel projektu: poprawa stanu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, występujących na obszarach Natura 2000, leżących na gruntach zarządzanych przez Lasy Państwowe.

Cele szczegółowe: polepszenie lub przywrócenie właściwych warunków siedliskowych, zabezpieczenie ostoi występowania i miejsc rozrodu populacji zagrożonych gatunków oraz redukcja zagrożeń, ograniczenie rozprzestrzeniania się obcych gatunków inwazyjnych.

Zakres projektu obejmował wykonywanie działań – najlepszych praktyk w ochronie gatunków i siedlisk, zgodnie z zapisami planów zadań ochronnych, planów ochrony oraz planów urządzenia lasu sporządzonych dla obszarów Natura 2000.

 

 

Katalog wykonanych prac:

  • dostosowanie składu gatunkowego do potrzeb gatunku lub siedliska,
  • zabiegi czynnej ochrony siedlisk (w tym np. ekstensywne użytkowanie kośne lub kośno-pastwiskowe łąk, budowa zastawek, przegród, blokowanie rowów melioracyjnych w celu utrzymania określonego uwilgotnienia),
  • zabiegi czynnej ochrony gatunków (w tym: wieszanie budek lęgowych, budowa platform lęgowych, zabezpieczanie miejsc rozrodu, lęgowisk, zimowisk, sadzenie roślin żywicielskich dla motyli i in.),
  • zwalczanie inwazyjnych gatunków obcych (np. czeremchy amerykańskiej, rdestowców),
  • monitorowanie występowania gatunków chronionych,
  • kanalizacja ruchu turystycznego (np. tworzenie i wyposażenie ścieżek edukacyjnych, tras nordic walking),
  • ograniczenie drapieżnictwa (duże zagrożenie dla chronionych gatunków ptaków stanowią drapieżniki, których presję ograniczano w różny sposób, np. przez odstrzał, odłów i wywiezienie w dalsze rejony, zastosowanie odstraszających preparatów).

 

Zasięg realizacji projektu pn. "Kompleksowy projekt ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe"

Mapa 1. Nadleśnictwa biorące udział w projekcie oraz obszary Natura 2000, na których był on realizowany

Liczba obszarów Natura 2000, na których były prowadzone działania: 117

Liczba RDLP realizujących projekt: 16

Liczba nadleśnictw realizujących projekt: 114

 

Efekty projektu

Najistotniejszym rezultatem projektu była powierzchnia siedlisk, których stan ochrony został poprawiony bądź wzmocniony poprzez przeprowadzone działania ochrony czynnej.

  • powierzchnia siedlisk wspieranych w zakresie uzyskania lepszego statusu ochrony (CI): 14 893 ha
  • liczba typów siedlisk objętych działaniami ochronnymi: 30 szt.
  • liczba gatunków objętych działaniami ochronnymi: 32 szt.

Wartość projektu:

Całkowity koszt realizacji projektu: 30 305 005,14 zł

Kwota wydatków kwalifikowalnych: 23 379 179,85 zł

Kwota dofinansowania z funduszy europejskich: 19 872 302,87 zł

Cel szczegółowy w ramach realizacji Projektu w Nadleśnictwie Skwierzyna na lata 2017-2019 obejmuje ochronę sosnowych borów chrobotkowych 91T0 na obszarze Natura 2000 Bory Chrobotkowe Puszczy Noteckiej poprzez bieżące usuwanie powstającej w trakcie wykonywania zabiegów gospodarczych biomasy w formie obumarłych konarów, gałęzi, czubów i pozostałości potrzebieżowych poza obręb płatów siedliska przyrodniczego, gdzie kwota na realizację zadań na terenie nadleśnictwa wyniosła 13 527,29 zł netto.

Web Content Display Web Content Display

Asset Publisher Asset Publisher

Back

NOC SÓW W SOWIEJ OSADZIE

NOC SÓW W SOWIEJ OSADZIE

W DNIACH 14-16 MARCA ZAPRASZAMY DO SOWIEJ OSADY W STRUŻYNACH. WSTĘP BEZPŁATNY!

W sercu natury, w otoczeniu malowniczych lasów, czeka na Was niezwykła przygoda – Noc Sów w Sowiej Osadzie! To wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich, którzy pragną zanurzyć się w tajemniczym świecie sów, posłuchać fascynujących opowieści o tych nocnych łowcach i na własne oczy zobaczyć ich majestatyczne piękno.


Przez cały weekend będziemy zgłębiać sekrety sów – od ich biologii i zwyczajów, przez rolę w kulturze i mitologii, aż po osobiste spotkania z tymi niezwykłymi ptakami. Wieczory spędzimy przy ognisku, gdzie w ciepłej, kameralnej atmosferze będzie można wymienić się spostrzeżeniami, posłuchać historii i delektować się smakołykami. Dla odważnych przygotowaliśmy też nocne wyprawy do lasu – w poszukiwaniu sów i ich tajemniczych odgłosów.


Co na Was czeka?
Każdy dzień przyniesie nowe wrażenia i możliwości bliskiego kontaktu z przyrodą. W piątkowy wieczór rozpoczniemy naszą przygodę od pokazu sów, podczas którego poznacie ich niezwykłe zwyczaje i symbolikę, jaka otacza te ptaki od wieków. Po prelekcji rozpalimy ognisko – to doskonały moment na pytania, rozmowy i wspólne smakowanie prostych, ale pysznych przekąsek. Gdy zapadnie zmrok, wyruszymy na pierwszą wyprawę do lasu, by w ciszy nocy wsłuchiwać się w nawoływania sów i poznawać ich tajemnicze ścieżki.


Sobota to kolejna okazja, by zbliżyć się do tych skrzydlatych nocnych łowców. Wieczorny pokaz sów pozwoli Wam jeszcze lepiej zrozumieć ich rolę w ekosystemie i obalić popularne mity. A potem – kolejne spotkanie przy ognisku i kolejna ekscytująca nocna wyprawa, tym razem w czasie okresu godowego sów, kiedy las wypełnia się ich magicznymi głosami. W niedzielę, na zakończenie tego niezwykłego weekendu, przygotowaliśmy ostatnie spotkanie z sowami – po nim będzie jeszcze okazja do swobodnej rozmowy przy ognisku oraz udziału w warsztatach
kreatywnych dla tych, którzy chcieliby zabrać ze sobą kawałek tej magicznej atmosfery.


Dla tych, którzy zdecydują się na nocleg, czekają dodatkowe atrakcje: 

Jeśli chcecie poczuć się jeszcze bliżej natury i spędzić cały weekend w Sowiej Osadzie, czeka na Was niezapomniane doświadczenie – możliwość karmienia sów na rękawicy, spacer nad malownicze jezioro Cise, wieczory przy kominku w towarzystwie Gai, a także wyjątkowy seans filmowy – projekcja dokumentu „Sowy Polski”, który pozwoli jeszcze lepiej zrozumieć
życie tych niesamowitych ptaków. 

 

Dodatkowe informacje:


Dla wygody uczestników istnieje możliwość noclegu w Sowiej Osadzie – zapewniamy dostęp do kuchni, natomiast wyżywienie we własnym zakresie. Na miejscu będzie również możliwość zakupu ciepłych napojóworaz lokalnych przysmaków – zestawów ogniskowych, grochówki, domowych ciast oraz świeżo parzonej kawy i herbaty.


Partnerzy wydarzenia:


To wyjątkowe wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia naszych partnerów: Stowarzyszenia „Jestem na pTak”, Urzędu Gminy Bledzew, Nadleśnictwa Skwierzyna oraz Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. Nie zwlekaj i dołącz do nas! Zapisz się już dziś i przekaż wieść dalej – niech rozleci się sowim lotem!


Do zobaczenia w Sowiej Osadzie!


Tekst: K. Wrona