Web Content Display
PROJEKT OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA
NADLEŚNICTWO SKWIERZYNA UCZESTNICZY W PROJEKCIE WSPÓŁFINANSOWANYM ZE ŚRODKÓW UE
W ostatnich latach Polska plasuje się w czołówce pod względem liczby pożarów – zaraz za Portugalią i Hiszpanią, natomiast pod względem powierzchni nimi objętej – znajdujemy się w pierwszej dziesiątce. Częstotliwość pożarów jest m.in. konsekwencją zmian klimatycznych (długotrwałe susze, mała liczba opadów) czy składu gatunkowego naszych drzewostanów – w polskich lasach przeważają gatunki iglaste, ze znacznym udziałem sosny (łatwopalne olejki eteryczne). Niestety większość pożarów nadal wybucha z winy ludzi, spowodowana umyślnymi podpaleniami, wypalaniem traw czy nieostrożnym obchodzeniem się z ogniem.
Zagrożenie pożarami lasów w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. Tylko w 2015 roku na terenach zarządzanych przez LP wybuchło 3732 pożarów, które objęły powierzchnię blisko 880 ha. Ponieważ zapobieganie im wymaga bardzo wysokich nakładów – Lasy Państwowe w walce z tym niebezpiecznym żywiołem sięgają również po fundusze unijne.
Koordynowanie przedsięwzięcia pod nazwą "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów" PGL LP powierzyło CKPŚ. Projekt ten był realizowany w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska (działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska).
Okres realizacji: 2016-2023 r.
Cel projektu: zmniejszenie negatywnych skutków wywoływanych przez pożary w lasach oraz sprawne lokalizowanie źródła zagrożenia i minimalizowanie strat, a w dalszej perspektywie – zmniejszenie średniej powierzchni pożarów i rozszerzenie obserwacji obszarów leśnych, szczególnie w nadleśnictwach zakwalifikowanych do I kategorii zagrożenia pożarowego.
Cele uzupełniające:
• rozszerzenie obserwacji obszarów leśnych,
• szybsze i bardziej precyzyjne określenie miejsca powstania pożaru,
• dokładniejsze prognozowanie zagrożenia pożarowego na podstawie danych meteorologicznych,
• skrócenie czasu dotarcia jednostek LP na miejsce pożaru.
<
Dofinansowanie zostało przeznaczone na:
- rozwój i modernizację systemów wczesnego ostrzegania i prognozowania zagrożeń, w tym:
- budowę i modernizację dostrzegalni pożarowych (138 szt.)
- zakup nowoczesnego sprzętu umożliwiającego lokalizację i wykrywanie pożarów (183 szt.)
- doposażenie punktów alarmowo-dyspozycyjnych (PAD) (42 szt.)
- budowę stacji meteorologicznych (12 szt.)
- wsparcie techniczne systemu ratowniczo-gaśniczego na wypadek wystąpienia pożarów lasów, w tym:
- zakup samochodów patrolowo-gaśniczych (67 szt.)
Zasięg realizacji projektu pn. "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów"
Mapa 1. Nadleśnictwa realizujące projekt
Kliknij, aby powiększyć:
Asset Publisher
NOC SÓW W SOWIEJ OSADZIE
NOC SÓW W SOWIEJ OSADZIE
W DNIACH 14-16 MARCA ZAPRASZAMY DO SOWIEJ OSADY W STRUŻYNACH. WSTĘP BEZPŁATNY!
W sercu natury, w otoczeniu malowniczych lasów, czeka na Was niezwykła przygoda – Noc Sów w Sowiej Osadzie! To wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich, którzy pragną zanurzyć się w tajemniczym świecie sów, posłuchać fascynujących opowieści o tych nocnych łowcach i na własne oczy zobaczyć ich majestatyczne piękno.
Przez cały weekend będziemy zgłębiać sekrety sów – od ich biologii i zwyczajów, przez rolę w kulturze i mitologii, aż po osobiste spotkania z tymi niezwykłymi ptakami. Wieczory spędzimy przy ognisku, gdzie w ciepłej, kameralnej atmosferze będzie można wymienić się spostrzeżeniami, posłuchać historii i delektować się smakołykami. Dla odważnych przygotowaliśmy też nocne wyprawy do lasu – w poszukiwaniu sów i ich tajemniczych odgłosów.
Co na Was czeka?
Każdy dzień przyniesie nowe wrażenia i możliwości bliskiego kontaktu z przyrodą. W piątkowy wieczór rozpoczniemy naszą przygodę od pokazu sów, podczas którego poznacie ich niezwykłe zwyczaje i symbolikę, jaka otacza te ptaki od wieków. Po prelekcji rozpalimy ognisko – to doskonały moment na pytania, rozmowy i wspólne smakowanie prostych, ale pysznych przekąsek. Gdy zapadnie zmrok, wyruszymy na pierwszą wyprawę do lasu, by w ciszy nocy wsłuchiwać się w nawoływania sów i poznawać ich tajemnicze ścieżki.
Sobota to kolejna okazja, by zbliżyć się do tych skrzydlatych nocnych łowców. Wieczorny pokaz sów pozwoli Wam jeszcze lepiej zrozumieć ich rolę w ekosystemie i obalić popularne mity. A potem – kolejne spotkanie przy ognisku i kolejna ekscytująca nocna wyprawa, tym razem w czasie okresu godowego sów, kiedy las wypełnia się ich magicznymi głosami. W niedzielę, na zakończenie tego niezwykłego weekendu, przygotowaliśmy ostatnie spotkanie z sowami – po nim będzie jeszcze okazja do swobodnej rozmowy przy ognisku oraz udziału w warsztatach
kreatywnych dla tych, którzy chcieliby zabrać ze sobą kawałek tej magicznej atmosfery.
Dla tych, którzy zdecydują się na nocleg, czekają dodatkowe atrakcje:
Jeśli chcecie poczuć się jeszcze bliżej natury i spędzić cały weekend w Sowiej Osadzie, czeka na Was niezapomniane doświadczenie – możliwość karmienia sów na rękawicy, spacer nad malownicze jezioro Cise, wieczory przy kominku w towarzystwie Gai, a także wyjątkowy seans filmowy – projekcja dokumentu „Sowy Polski”, który pozwoli jeszcze lepiej zrozumieć
życie tych niesamowitych ptaków.
Dodatkowe informacje:
Dla wygody uczestników istnieje możliwość noclegu w Sowiej Osadzie – zapewniamy dostęp do kuchni, natomiast wyżywienie we własnym zakresie. Na miejscu będzie również możliwość zakupu ciepłych napojóworaz lokalnych przysmaków – zestawów ogniskowych, grochówki, domowych ciast oraz świeżo parzonej kawy i herbaty.
Partnerzy wydarzenia:
To wyjątkowe wydarzenie nie mogłoby się odbyć bez wsparcia naszych partnerów: Stowarzyszenia „Jestem na pTak”, Urzędu Gminy Bledzew, Nadleśnictwa Skwierzyna oraz Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Lubuskiego. Nie zwlekaj i dołącz do nas! Zapisz się już dziś i przekaż wieść dalej – niech rozleci się sowim lotem!
Do zobaczenia w Sowiej Osadzie!
Tekst: K. Wrona