Webcontent-Anzeige
PROJEKT OCHRONY GATUNKÓW I SIEDLISK
KOLEJNY PROJEKCIE WSPÓŁFINANSOWANYM ZE ŚRODKÓW UE, W KTÓRYM UCZESTNICZY NASZA JEDNOSTKA.
Nazwa projektu: "Kompleksowy projekt ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe"
Zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 działanie 2.4 Ochrona przyrody i edukacja ekologiczna.
Okres realizacji: 2017-2023
Beneficjent: Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe
przy wsparciu Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych jako jednostki realizującej projekt (JRP)
Cel projektu: poprawa stanu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz gatunków roślin i zwierząt, występujących na obszarach Natura 2000, leżących na gruntach zarządzanych przez Lasy Państwowe.
Cele szczegółowe: polepszenie lub przywrócenie właściwych warunków siedliskowych, zabezpieczenie ostoi występowania i miejsc rozrodu populacji zagrożonych gatunków oraz redukcja zagrożeń, ograniczenie rozprzestrzeniania się obcych gatunków inwazyjnych.
Zakres projektu obejmował wykonywanie działań – najlepszych praktyk w ochronie gatunków i siedlisk, zgodnie z zapisami planów zadań ochronnych, planów ochrony oraz planów urządzenia lasu sporządzonych dla obszarów Natura 2000.
Katalog wykonanych prac:
- dostosowanie składu gatunkowego do potrzeb gatunku lub siedliska,
- zabiegi czynnej ochrony siedlisk (w tym np. ekstensywne użytkowanie kośne lub kośno-pastwiskowe łąk, budowa zastawek, przegród, blokowanie rowów melioracyjnych w celu utrzymania określonego uwilgotnienia),
- zabiegi czynnej ochrony gatunków (w tym: wieszanie budek lęgowych, budowa platform lęgowych, zabezpieczanie miejsc rozrodu, lęgowisk, zimowisk, sadzenie roślin żywicielskich dla motyli i in.),
- zwalczanie inwazyjnych gatunków obcych (np. czeremchy amerykańskiej, rdestowców),
- monitorowanie występowania gatunków chronionych,
- kanalizacja ruchu turystycznego (np. tworzenie i wyposażenie ścieżek edukacyjnych, tras nordic walking),
- ograniczenie drapieżnictwa (duże zagrożenie dla chronionych gatunków ptaków stanowią drapieżniki, których presję ograniczano w różny sposób, np. przez odstrzał, odłów i wywiezienie w dalsze rejony, zastosowanie odstraszających preparatów).
Zasięg realizacji projektu pn. "Kompleksowy projekt ochrony gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach zarządzanych przez PGL Lasy Państwowe"
Mapa 1. Nadleśnictwa biorące udział w projekcie oraz obszary Natura 2000, na których był on realizowany
Liczba obszarów Natura 2000, na których były prowadzone działania: 117
Liczba RDLP realizujących projekt: 16
Liczba nadleśnictw realizujących projekt: 114
Efekty projektu
Najistotniejszym rezultatem projektu była powierzchnia siedlisk, których stan ochrony został poprawiony bądź wzmocniony poprzez przeprowadzone działania ochrony czynnej.
- powierzchnia siedlisk wspieranych w zakresie uzyskania lepszego statusu ochrony (CI): 14 893 ha
- liczba typów siedlisk objętych działaniami ochronnymi: 30 szt.
- liczba gatunków objętych działaniami ochronnymi: 32 szt.
Wartość projektu:
Całkowity koszt realizacji projektu: 30 305 005,14 zł
Kwota wydatków kwalifikowalnych: 23 379 179,85 zł
Kwota dofinansowania z funduszy europejskich: 19 872 302,87 zł
Cel szczegółowy w ramach realizacji Projektu w Nadleśnictwie Skwierzyna na lata 2017-2019 obejmuje ochronę sosnowych borów chrobotkowych 91T0 na obszarze Natura 2000 Bory Chrobotkowe Puszczy Noteckiej poprzez bieżące usuwanie powstającej w trakcie wykonywania zabiegów gospodarczych biomasy w formie obumarłych konarów, gałęzi, czubów i pozostałości potrzebieżowych poza obręb płatów siedliska przyrodniczego, gdzie kwota na realizację zadań na terenie nadleśnictwa wyniosła 13 527,29 zł netto.
Webcontent-Anzeige
Asset Publisher
PRZYGOTUJMY LAS NA JESIEŃ
PRZYGOTUJMY LAS NA JESIEŃ
ZAPRASZAMY NA JESIENNE WARSZTATY
Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej odsłonie wydarzenia, który w tym roku w całości poświęcony będzie… jeżom. W trakcie spotkania przygotujemy jeżowe budki i wysłuchamy opowieści pełnych sów. Wydarzenie zakończy się wspólnym ogniskiem.
Szczegóły na załączonym plakacie.
Tegoroczne „Przygotuj las na jesień” odbędą się 19.10.2024 r. o godzinie 17:00 pod wiatą myśliwych z Koła Łowieckiego „Bory Lubuskie” w Gliniku (lokalizacja w BDL. Wyszukaj wydzielenia PGL LP 10-27-1-02-264-a-00).
Wydarzenie ma charakter otwarty i skierowane jest do wszystkich. Dzieci i młodzież do 18 roku życia uczestniczące w wydarzeniu muszą przebywać pod opieką osoby dorosłej, rodzica lub opiekuna prawnego. Zgłoszenia uczestnictwa w wydarzeniu należy wysłać na adres e-mail: maciej.haluszczak@szczecin.lasy.gov.pl w terminie do 17.10.br. W treści proszę podać imię i nazwisko zgłaszanych osób. O udziale w wydarzeniu świadczy odpowiedź potwierdzająca od Organizatorów. Zapisy na wydarzenie są obowiązkowe. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Wydarzenie odbywa się w wiacie, a poczęstunek planowany jest na zewnątrz. Prosimy zapewnić we własnym zakresie odpowiedni ubiór, ciepłe napoje i… młotek i śrubokręt.
Zapraszamy do udziału!