Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

PROJEKT OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA

NADLEŚNICTWO SKWIERZYNA UCZESTNICZY W PROJEKCIE WSPÓŁFINANSOWANYM ZE ŚRODKÓW UE

W ostatnich latach Polska plasuje się w czołówce pod względem liczby pożarów – zaraz za Portugalią i Hiszpanią, natomiast pod względem powierzchni nimi objętej – znajdujemy się w pierwszej dziesiątce. Częstotliwość pożarów jest m.in. konsekwencją zmian klimatycznych (długotrwałe susze, mała liczba opadów) czy składu gatunkowego naszych drzewostanów – w polskich lasach przeważają gatunki iglaste, ze znacznym udziałem sosny (łatwopalne olejki eteryczne). Niestety większość pożarów nadal wybucha z winy ludzi, spowodowana umyślnymi podpaleniami, wypalaniem traw czy nieostrożnym obchodzeniem się z ogniem.

Zagrożenie pożarami lasów w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. Tylko w 2015 roku na terenach zarządzanych przez LP wybuchło 3732 pożarów, które objęły powierzchnię blisko 880 ha. Ponieważ zapobieganie im wymaga bardzo wysokich nakładów – Lasy Państwowe w walce z tym niebezpiecznym żywiołem sięgają również po fundusze unijne.

Koordynowanie przedsięwzięcia pod nazwą "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów" PGL LP powierzyło CKPŚ. Projekt ten był realizowany w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska (działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska).

Okres realizacji: 2016-2023 r.

Cel projektu: zmniejszenie negatywnych skutków wywoływanych przez pożary w lasach oraz sprawne lokalizowanie źródła zagrożenia i minimalizowanie strat, a w dalszej perspektywie – zmniejszenie średniej powierzchni pożarów i rozszerzenie obserwacji obszarów leśnych, szczególnie w nadleśnictwach zakwalifikowanych do I kategorii zagrożenia pożarowego.

Cele uzupełniające:
•    rozszerzenie obserwacji obszarów leśnych,
•    szybsze i bardziej precyzyjne określenie miejsca powstania pożaru,
•    dokładniejsze prognozowanie zagrożenia pożarowego na podstawie danych meteorologicznych,
•    skrócenie czasu dotarcia jednostek LP na miejsce pożaru.

 

<

Dofinansowanie zostało przeznaczone na:

  • rozwój i modernizację systemów wczesnego ostrzegania i prognozowania zagrożeń, w tym:
    • budowę i modernizację dostrzegalni pożarowych (138 szt.)
    • zakup nowoczesnego sprzętu umożliwiającego lokalizację i wykrywanie pożarów (183 szt.)
    • doposażenie punktów alarmowo-dyspozycyjnych (PAD) (42 szt.)
    • budowę stacji meteorologicznych (12 szt.)
  • wsparcie techniczne systemu ratowniczo-gaśniczego na wypadek wystąpienia pożarów lasów, w tym:
  • zakup samochodów patrolowo-gaśniczych (67 szt.)

 

Zasięg realizacji projektu pn. "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów"

Mapa 1. Nadleśnictwa realizujące projekt

Kliknij, aby powiększyć:

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

W SKWIERZYNIE POLAŁA SIĘ KREW!

W SKWIERZYNIE POLAŁA SIĘ KREW!

PODSUMOWANIE AKCJI HONOROWYCH DAWCÓW KRWI

We wtorek, 5 listopada, przy siedzibie Nadleśnictwa Skwierzyna odbyła się akcja honorowego oddawania krwi. Organizatorami wydarzenia były Klub Honorowych Dawców Krwi Zielona Kropla przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie oraz Klub Honorowych Dawców Krwi Ognista Kropla przy Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gorzowie Wlkp. Do akcji przyłączyli się również skwierzyńscy policjanci oraz lokalna społeczność, którzy podzielili się cząstką siebie dla ratowania potrzebujących. Szlachetna akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem. Poza oddawaniem krwi w mobilnym punkcie krwiodawstwa, uczestnicy mogli dowiedzieć się więcej o działalności Klubów Honorowych Dawców Krwi oraz skwierzyńskich leśników. Na specjalnie przygotowanym stoisku zewnętrznym oraz w punkcie kwalifikacji uczestników, pracownicy Służby Leśnej promowali akcję i przekazywali fakty o gospodarce leśnej. Za dar krwi, uczestnicy otrzymali upominki oraz sadzonkę świerkową.

Aby zostać krwiodawcą należy mieć wiek od 18 do 65 lat, wagę ciała powyżej 50 kg oraz posiadać przy sobie dokument tożsamości. Warto mieć wiedzę o przyjmowanych lekach i przebytych ostatnio chorobach. Ważne, aby w dniu akcji być zdrowym i wypoczętym, oraz zjeść lekki posiłek.

 

Tekst: M. Hałuszczak, T. Jackowski