Webcontent-Anzeige
PROJEKT OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA
NADLEŚNICTWO SKWIERZYNA UCZESTNICZY W PROJEKCIE WSPÓŁFINANSOWANYM ZE ŚRODKÓW UE
W ostatnich latach Polska plasuje się w czołówce pod względem liczby pożarów – zaraz za Portugalią i Hiszpanią, natomiast pod względem powierzchni nimi objętej – znajdujemy się w pierwszej dziesiątce. Częstotliwość pożarów jest m.in. konsekwencją zmian klimatycznych (długotrwałe susze, mała liczba opadów) czy składu gatunkowego naszych drzewostanów – w polskich lasach przeważają gatunki iglaste, ze znacznym udziałem sosny (łatwopalne olejki eteryczne). Niestety większość pożarów nadal wybucha z winy ludzi, spowodowana umyślnymi podpaleniami, wypalaniem traw czy nieostrożnym obchodzeniem się z ogniem.
Zagrożenie pożarami lasów w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. Tylko w 2015 roku na terenach zarządzanych przez LP wybuchło 3732 pożarów, które objęły powierzchnię blisko 880 ha. Ponieważ zapobieganie im wymaga bardzo wysokich nakładów – Lasy Państwowe w walce z tym niebezpiecznym żywiołem sięgają również po fundusze unijne.
Koordynowanie przedsięwzięcia pod nazwą "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów" PGL LP powierzyło CKPŚ. Projekt ten był realizowany w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska (działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska).
Okres realizacji: 2016-2023 r.
Cel projektu: zmniejszenie negatywnych skutków wywoływanych przez pożary w lasach oraz sprawne lokalizowanie źródła zagrożenia i minimalizowanie strat, a w dalszej perspektywie – zmniejszenie średniej powierzchni pożarów i rozszerzenie obserwacji obszarów leśnych, szczególnie w nadleśnictwach zakwalifikowanych do I kategorii zagrożenia pożarowego.
Cele uzupełniające:
• rozszerzenie obserwacji obszarów leśnych,
• szybsze i bardziej precyzyjne określenie miejsca powstania pożaru,
• dokładniejsze prognozowanie zagrożenia pożarowego na podstawie danych meteorologicznych,
• skrócenie czasu dotarcia jednostek LP na miejsce pożaru.
<
Dofinansowanie zostało przeznaczone na:
- rozwój i modernizację systemów wczesnego ostrzegania i prognozowania zagrożeń, w tym:
- budowę i modernizację dostrzegalni pożarowych (138 szt.)
- zakup nowoczesnego sprzętu umożliwiającego lokalizację i wykrywanie pożarów (183 szt.)
- doposażenie punktów alarmowo-dyspozycyjnych (PAD) (42 szt.)
- budowę stacji meteorologicznych (12 szt.)
- wsparcie techniczne systemu ratowniczo-gaśniczego na wypadek wystąpienia pożarów lasów, w tym:
- zakup samochodów patrolowo-gaśniczych (67 szt.)
Zasięg realizacji projektu pn. "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów"
Mapa 1. Nadleśnictwa realizujące projekt
Kliknij, aby powiększyć:
Asset Publisher
PRZYGOTUJMY LAS NA JESIEŃ
PRZYGOTUJMY LAS NA JESIEŃ
ZAPRASZAMY NA JESIENNE WARSZTATY
Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej odsłonie wydarzenia, który w tym roku w całości poświęcony będzie… jeżom. W trakcie spotkania przygotujemy jeżowe budki i wysłuchamy opowieści pełnych sów. Wydarzenie zakończy się wspólnym ogniskiem.
Szczegóły na załączonym plakacie.
Tegoroczne „Przygotuj las na jesień” odbędą się 19.10.2024 r. o godzinie 17:00 pod wiatą myśliwych z Koła Łowieckiego „Bory Lubuskie” w Gliniku (lokalizacja w BDL. Wyszukaj wydzielenia PGL LP 10-27-1-02-264-a-00).
Wydarzenie ma charakter otwarty i skierowane jest do wszystkich. Dzieci i młodzież do 18 roku życia uczestniczące w wydarzeniu muszą przebywać pod opieką osoby dorosłej, rodzica lub opiekuna prawnego. Zgłoszenia uczestnictwa w wydarzeniu należy wysłać na adres e-mail: maciej.haluszczak@szczecin.lasy.gov.pl w terminie do 17.10.br. W treści proszę podać imię i nazwisko zgłaszanych osób. O udziale w wydarzeniu świadczy odpowiedź potwierdzająca od Organizatorów. Zapisy na wydarzenie są obowiązkowe. Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Wydarzenie odbywa się w wiacie, a poczęstunek planowany jest na zewnątrz. Prosimy zapewnić we własnym zakresie odpowiedni ubiór, ciepłe napoje i… młotek i śrubokręt.
Zapraszamy do udziału!