Webcontent-Anzeige
PROJEKT OCHRONA PRZECIWPOŻAROWA
NADLEŚNICTWO SKWIERZYNA UCZESTNICZY W PROJEKCIE WSPÓŁFINANSOWANYM ZE ŚRODKÓW UE
W ostatnich latach Polska plasuje się w czołówce pod względem liczby pożarów – zaraz za Portugalią i Hiszpanią, natomiast pod względem powierzchni nimi objętej – znajdujemy się w pierwszej dziesiątce. Częstotliwość pożarów jest m.in. konsekwencją zmian klimatycznych (długotrwałe susze, mała liczba opadów) czy składu gatunkowego naszych drzewostanów – w polskich lasach przeważają gatunki iglaste, ze znacznym udziałem sosny (łatwopalne olejki eteryczne). Niestety większość pożarów nadal wybucha z winy ludzi, spowodowana umyślnymi podpaleniami, wypalaniem traw czy nieostrożnym obchodzeniem się z ogniem.
Zagrożenie pożarami lasów w Polsce jest jednym z najwyższych w Europie. Tylko w 2015 roku na terenach zarządzanych przez LP wybuchło 3732 pożarów, które objęły powierzchnię blisko 880 ha. Ponieważ zapobieganie im wymaga bardzo wysokich nakładów – Lasy Państwowe w walce z tym niebezpiecznym żywiołem sięgają również po fundusze unijne.
Koordynowanie przedsięwzięcia pod nazwą "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów" PGL LP powierzyło CKPŚ. Projekt ten był realizowany w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska (działanie 2.1 Adaptacja do zmian klimatu wraz z zabezpieczeniem i zwiększeniem odporności na klęski żywiołowe, w szczególności katastrofy naturalne oraz monitoring środowiska).
Okres realizacji: 2016-2023 r.
Cel projektu: zmniejszenie negatywnych skutków wywoływanych przez pożary w lasach oraz sprawne lokalizowanie źródła zagrożenia i minimalizowanie strat, a w dalszej perspektywie – zmniejszenie średniej powierzchni pożarów i rozszerzenie obserwacji obszarów leśnych, szczególnie w nadleśnictwach zakwalifikowanych do I kategorii zagrożenia pożarowego.
Cele uzupełniające:
• rozszerzenie obserwacji obszarów leśnych,
• szybsze i bardziej precyzyjne określenie miejsca powstania pożaru,
• dokładniejsze prognozowanie zagrożenia pożarowego na podstawie danych meteorologicznych,
• skrócenie czasu dotarcia jednostek LP na miejsce pożaru.
<
Dofinansowanie zostało przeznaczone na:
- rozwój i modernizację systemów wczesnego ostrzegania i prognozowania zagrożeń, w tym:
- budowę i modernizację dostrzegalni pożarowych (138 szt.)
- zakup nowoczesnego sprzętu umożliwiającego lokalizację i wykrywanie pożarów (183 szt.)
- doposażenie punktów alarmowo-dyspozycyjnych (PAD) (42 szt.)
- budowę stacji meteorologicznych (12 szt.)
- wsparcie techniczne systemu ratowniczo-gaśniczego na wypadek wystąpienia pożarów lasów, w tym:
- zakup samochodów patrolowo-gaśniczych (67 szt.)
Zasięg realizacji projektu pn. "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu – zapobieganie, przeciwdziałanie oraz ograniczanie skutków zagrożeń związanych z pożarami lasów"
Mapa 1. Nadleśnictwa realizujące projekt
Kliknij, aby powiększyć:
Asset Publisher
OPOWIEŚCI O JEŻACH…
OPOWIEŚCI O JEŻACH…
… I SKŁADANIE DOMKÓW DLA KOLCZASTYCH LOKATORAÓW
W sobotni wieczór uczestnicy warsztatów pn. „Przygotuj las na jesień” spotkali się pod wiatą myśliwych z Koła Łowieckiego „Bory Lubuskie” w Gliniku. W tegorocznej edycji spotkaliśmy się, aby zbudować specjalny schron dla jeży. Pomoże on przezimować niesprzyjający dla nich okres w komfortowych warunkach. Budowniczowie dzielnie łączyli ze sobą poszczególne elementy, a wkrętarki i młotki nie odpoczywały. O tym, że domki się spodobały, świadczy choćby fotografia uczestników, którzy podzielili się swoją aranżacją lokum dla jeży.
Po chwili domki dla kolczastych lokatorów były już gotowe. Ale to nie był koniec atrakcji. Następne zadanie dla naszych uczestników polegało na pracy grupowej z książkami i atlasami. Grupy miały przygotować plakat, który przedstawia najważniejsze fakty o jeżach, które udało się wyciągnąć z udostępnionej literatury. Prezentacje poszczególnych teamów uświadomiły słuchaczy, że w Polsce występują dwa odmienne gatunki jeży, obaliły mit o dźwiganiu jabłek na grzbiecie oraz przytoczyły najważniejsze informacje o biologii tego gatunku.
Na zakończenie wszyscy zebrali się przy ognisku, gdzie czekał ciepły poczęstunek.
„Przygotuj las na jesień” to wydarzenie którego pomysłodawcą i organizatorem wiodącym jest Nadleśnictwo Skwierzyna. Każda edycja przyciąga urozmaiconym programem. Tegoroczne spotkanie przygotowano wspólnie z myśliwymi z Koła Łowieckiego „Bory Lubuskie”.
Tekst: M. Hałuszczak