Asset Publisher
ŚWIĘTOWALI KU CZCI PODGRZYBKA
CO DZIAŁO SIĘ W RAMACH WYDARZENIA?
Święto Podgrzybka to ciekawa inicjatywa podjęta przez samorządowców i leśników, której celem jest promocja Puszczy Noteckiej. W jej trakcie mamy okazję przekazać szerokiemu gronu społeczeństwa wiele aspektów prowadzonej przez nas gospodarki leśnej. Przez zabawę i piknikową atmosferę docieramy do każdego, kto chce uczestniczyć z nami w tym wydarzeniu.
Pierwsze Święto Podgrzybka zorganizowano w 2001 roku. Zapoczątkowało ono ściślejszą współpracę Gminy Skwierzyna i Gminy Międzychód. Zamierzeniem pomysłodawców miało stać się świętem leśników, myśliwych i grzybiarzy. Cykliczna organizacja Święta wskazuje, że zamierzenia były słuszne i trafiły do odbiorców.
Święto Podgrzybka, poprzez organizację na pograniczu województw i skraju Puszczy Noteckiej, jest okazją do integracji i promowania wielu środowisk i osób związanych z lasem i jego dobrami. Z tego wynika różnorodność programu i nowinki proponowane przy kolejnych edycjach.
Puszcza Notecka, która naturalnie kojarzy się ze Świętem, to olbrzymi kompleks leśny, którego powierzchnia wynosi ponad 1300 km2. Aby wyobrazić sobie rozległość tego lasu, należy wskazać na jego wymiary: ponad 100 km długości (od Skwierzyny na zachodzie po Oborniki na wschodzie) i średnią szerokość wynoszącą 20 km. Leśnicy odpowiedzialnie gospodarzą lasem, który wzrasta na rozległych wydmach. Jest to obszar o jałowych glebach, dotknięty w latach 20. XX wieku wielką tragedią masowego występowania strzygonii choinówki – motyla, który przez żer gąsienic doprowadził do śmierci wielu setek hektarów lasu. Tytaniczną i cierpliwą pracą leśników, dziś możemy cieszyć się puszczą, w której króluje podgrzybek.
Jak wyglądała tegoroczna odsłona Święta Podgrzybka? Tradycyjnie rozpoczęło się od rywalizacji wędkarzy nad Wartą oraz strzelców na strzelnicy myśliwskiej. Dodatkowo młodzież rywalizowała na Placu CKZ w Skwierzynie w ramach zawodów „Boletus”, gdzie w godzinach popołudniowych miały miejsce pozostałe punkty programu Święta.
Uroczystego otwarcia o godzinie 14:00 dokonali Burmistrz Skwierzyny, Burmistrz Międzychodu, Nadleśniczy Nadleśnictwa Skwierzyna, Nadleśniczy Nadleśnictwa Międzychód oraz Łowczy Okręgowy PZŁ ZO Gorzów Wlkp. Symbolem otwarcia święta społeczności związanej z Puszczą Notecką było wspólne rozpalenie ogniska.
W programie wydarzenia znalazły się takie atrakcje jak: koncert sygnalistów myśliwskich, pokaz turniejowy pilarzy oraz rzeźbienie podgrzybków z drewna, pokaz pracy maszyn leśnych, pokaz kynologiczny, pokaz sztuki wabienia zwierzyny łownej, Turniej Miast, czyli zmagania sportowe drużyn z Gminy Skwierzyna oraz Gminy Międzychód. Organizowane przez leśników atrakcje związane z drewnem miały za zadanie podkreślić istotę drewna dla społeczeństwa. Zmagania pilarzy pokazały, że jest to zawód niełatwy, wymagający umiejętności i wiedzy oraz doświadczenia. Nie inaczej było w przypadku pokazu maszyn leśnych, wykorzystywanych na co dzień przy pracach związanych z pozyskaniem drewna. Są nimi harwester, służący do ścinania drzew oraz wyrabiania określonego surowca drzewnego, oraz forwarder, który transportuje drewno na określone stosy, by finalnie mogły trafić do odbiorców. Prezentacja uświadomiła widzom postęp technologiczny, jaki ma miejsce w pracach leśnych oraz przemianę zawodu związanego z pozyskaniem drewna: od drwala, przez pilarza, po współczesnego operatora harwestera. Akcentem, który podkreślił społeczną rolę drewna oraz docenił kunszt zawodu pilarza, była konkurencja rzeźbienia podgrzybka z drewna.
Przez cały dzień dostępne były stoiska Nadleśnictw wchodzących w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Notecka”, myśliwych z Polskiego Związku Łowieckiego oraz uczniów Technikum Leśnego w Starościnie. U młodych adeptów leśnictwa odwiedzający mieli niepowtarzalną okazję zapoznania się z symulatorem harwestera. Urządzenie to pozwala na przygotowanie, trenowanie czy poprawę umiejętności osób, które zawodowo chcą związać się z tematyką pozyskania drewna. Uczestnicy Święta mogli osobiście sprawdzić się w wirtualnym lesie, dokonując ścinania drzew i zobaczyć czym jest okrzesywanie, przerzynka, jakie wymiary ma dłużyca i kłoda. Leśnicy i myśliwi tradycyjnie zadbali o edukację przez osobiste doświadczenie i zabawę. Przekrój tematyki był naprawdę imponujący: od grzybów, przez zwierzęta leśne, po wystawę przedmiotów związanych z leśnictwem.
Istotnym podkreśleniem leśnego charakteru Święta były degustacje potraw z dziczyzny oraz produktów runa leśnego, serwowane przez Dziką Kuchnię Przemysława Malca oraz sklep marki „Dobre z Lasu”. Stworzyły one dogodną okazję do spróbowania pieczonego dzika, tradycyjnego hot doga w wersji z kiełbasą z dziczyzną, czy zdegustowania pasztetów i wędlin z dziczyzny oraz przetworów z grzybów, owoców i ziół leśnych.
Wydarzenie zakończyły koncerty, w tym występ gwiazdy wieczoru „Red Queen”. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych.
Tekst: M. Hałuszczak