Asset Publisher
NOCNA MASAKRA ZAGOŚCIŁA W NASZYCH LASACH
NOCNA MASAKRA, CZYLI RAJD NA ORIENTACJĘ, ZORGANIZOWANO W TYM ROKU W NASZYM REGIONIE. NA STARCIE STAWIŁO SIĘ 185 ZAWODNIKÓW Z CAŁEJ POLSKI.
W dniach 19-20 grudnia 2015 r. miał miejsce Ekstremalny Rajd na Orientację „Nocna Masakra 2015". Impreza organizowana jest przez Oddział Zachodniopomorskiego PTTK Klub Imprez na Orientację „PREGO". Dyrektorem Rajdu jest p. Daniel Śmieja, Sędzia Główny PMnO. Na starcie stawiło się 185 zawodników z całej Polski. Rywalizowali oni na trasie rowerowej o długości 200 km i 100 km, trasie pieszej o długości 100 km i 50 km oraz trasie ekstremalnej (połączenie trasy pieszej 50 km i rowerowej 100 km). Uczestnicy mieli za zadanie pokonanie, wyznaczonej za pomocą punktów kontrolnych, trasy w określonym czasie, posługując się mapą topograficzną. Podkreślić należy, że rajd odbywał się w nocy.
Baza rajdu mieściła się w Lubniewicach. Trasy piesze wiodły przez tereny Nadleśnictw Sulęcin, Lubniewice, Skwierzyna i Międzyrzecz, a trasy rowerowe dodatkowo przez Nadleśnictwo Ośno Lubuskie. Na trasie rowerowej 200 km zwyciężył Paweł Brudło, zdobywając komplet punktów kontrolnych i pokonując trasę w czasie 14:28:00 (limit 15 godz.). Jest on drugą w historii rajdu osobą, która dokonała tego wyczynu. Z pań najlepszą okazała się Paulina Kusajda, która zdobyła 9 z 19 punktów kontrolnych w czasie 14:17:00. Na trasie rowerowej 100 km triumfował duet Wojciech Szamrej i Jacek Gałaguz, który odnalazł wszystkie punkty kontrolne i pojawił się na mecie po 12 godz. i 3 min (limit 15 godz.). Na trasie pieszej 100 km wystartowało tylko 21 zawodników, w tym 2 kobiety. Zwycięzcą okazał się Piotr Szaciłowski, który zdobył wszystkie punkty kontrolne w czasie 17:06:00 (limit 24 godz.). Z pań lepszą była Małgorzata Małowińska, zdobywając 22 z 23 punktów kontrolnych i kończąc trasę po 23 godz. i 45 min. Rekordowo dużo zawodników (106, w tym 11 kobiet) wybrało trasę pieszą 50 km. Tutaj wygrała Agnieszka Staniewska, uzyskując czas 6:40:00 (limit 15 godz.), i wyprzedzając przed metą o minutę Łukasza Grabowskiego. Na trasie ekstremalnej wystartowało 6 zawodników, z których najszybszym okazał się Piotr Dopierała, uzyskując czas 15:11:00 (limit 18 godz.).
Nocna Masakra jest ostatnim w roku rajdem zaliczanym do dwóch pucharów Polski: Rowerowego (PPM) i Pieszego (PMnO). Cele rajdu to:
- sprawdzenie granic własnej wytrzymałości i odporności psychicznej;
- praktyczne potwierdzenie własnych umiejętności w posługiwaniu się mapą i kompasem;
- popularyzacja turystycznych imprez na orientację, jako doskonałej formy aktywnego wypoczynku;
- wymiana doświadczeń przez sympatyków imprez na orientację;
- ukazanie uczestnikom piękna województwa zachodniopomorskiego i lubuskiego.
Tekst: Maciej Hałuszczak