Lista aktualności Lista aktualności

ZŁOTAK WYNIOSŁY

CZYLI NIEZWYKŁY EFEKT ZWYKŁEGO GRZYBOBRANIA

W połowie września do Nadleśnictwa zgłosił się Pan Wiesław Melcer, mieszkaniec Skwierzyny, który podczas grzybobrania w okolicach Popowa, natknął się na ciekawy okaz grzyba. Chciał potwierdzić swoje przypuszczenia co do znalezienia w naszych lasach tzw. borowika amerykańskiego. Opinia ekspertów z Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, ostatecznie potwierdziła zdanie grzybiarza.

Złotoborowik wysmukły (borowik wysmukły) (Aureoboletus projectellus (Murrill) Halling), potocznie nazywany borowikiem wrzosowym lub amerykańskim, jest grzybem pochodzącym z Ameryki Północnej. Od 2011 roku jego obecność stwierdza się w Europie: Litwie, Łotwie, Polsce, Niemczech, Rosji i krajach skandynawskich. Jest gatunkiem bardzo szybko rozprzestrzeniającym się na Starym Kontynencie. Został zawleczony prawdopodobnie drogą morską podczas transportu sadzonek drzew. Złotoborowik preferuje lasy ze znacznym udziałem sosny, chętnie rośnie także na wrzosowiskach. Jest to smaczny jadalny grzyb, który ustępuje jednak pod względem walorów smakowych rodzimemu borowikowi. Gatunek ten uznawany jest za typowy gatunek inwazyjny, jednak aktualnie nie potwierdzono zjawiska wypierania ze środowiska rodzimych gatunków grzybów mikoryzowych.

Tegoroczny okres zbierania grzybów dopiero przed nami. Ciekawe, jakie okazy w tym roku jeszcze trafią do koszyków miejscowych grzybiarzy.

Tekst: M. Hałuszczak