Lista aktualności Lista aktualności

GRODZENIEM W ASF

WALKA Z WIRUSEM TRWA

Zakończono budowę ogrodzenia, które powstało w związku z realizacją zapisów Rozporządzenia Wojewody Lubuskiego z dnia 14.01.2021 r. (Dz. Urz. Woj. Lub 2021 poz. 142) zmieniającego rozporządzenie w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń u dzików na terenie województwa lubuskiego, dotyczących wykonania ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt z terenów leśnych. Ogrodzenie ma za zadanie ograniczyć przemieszczanie się zwierzyny w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń) w naszym regionie.

Prace zostały zakończone na początku lutego, zgodnie z zawartą przez Nadleśnictwo umową. Z uwagi na nakład środków finansowych niezbędne było zastosowanie przepisów Prawo zamówień publicznych. Długość grodzenia to 14 km, które rozciąga się od węzła drogi ekspresowej S3 „Skwierzyna Zachód”, wzdłuż Drogi Krajowej nr 24 w kierunku na Kostrzyn nad Odrą, aż do granicy z Nadleśnictwem Lubniewice. Łączny koszt zadania to 130 tys. zł, które pokryte zostaną ze środków Funduszu Leśnego.

Rozporządzenie nałożyło podobny obowiązek na inne okoliczne nadleśnictwa. Ma to na celu stworzenie w jednym czasie i określonym miejscu skutecznej bariery dla rozprzestrzeniania się choroby.

Ogrodzenie wykonano w technologii podobnej do grodzeń obecnie stosowanych na terenie Nadleśnictwa, w celu zabezpieczania upraw leśnych przed szkodami powodowanymi przez zwierzynę. W ciągu ogrodzenia zbudowano dodatkowo bramy, umożliwiające komunikację i realizację prac z zakresu gospodarki leśnej czy zachowania przepustowości dróg publicznych, przebiegających przez tereny leśne. Uczulamy, aby bramy te pozostawały stale zamknięte. Pomóżcie nam Państwo wspólnie walczyć z ASF.    

Tekst: M. Hałuszczak